Sikkerhed i ungdoms-træningen

Publiceringsdato .

SafetyMainFlere klubber i vores nærområde har taget initiativ til en kursusrække for ungdomstrænere, som har fokus på sikkerhed i træningen. Kurset kører over 5 tirsdage mellem 20. februar og 20. marts 2018. Kurserne afholdes i forskellige klubber i Nordsjælland.

Kurset giver deltagerne større viden om hvordan de indarbejder sikkerhed i træningsplanen samt værktøjer der kan hjælpe træneren og klubben med at indarbejde sikkerhed i dagligdagen.

Hovedemner på kurset er:

  • Sømandskab for trænere og sejlere
  • Samarbejde mellem trænerkollegaer og brovagt
  • Viden om sikkerhedsudstyr, VHF og lovkrav
  • Trænerens ansvar, klubbens ansvar
  • Sikkerhed ved stævner (som coach)

Invitationen er vedhæftet.

Tilmelding sker med email til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., med CC til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..